11 cze Brak komentarzy admin Mitel , , ,

Kupno nowego auta najczęściej wymaga zaciągnięcia dodatkowe zobowiązania. Rzadko kiedy jesteśmy sobie w stanie pozwolić na zakup samochodu za gotówkę. Nawet jeśli posiadamy jakieś oszczędności, może się okazać, że interesujący nas model przekracza dostępny budżet i jesteśmy postawieni przed dylematem: możemy skorzystać z mniej atrakcyjnej oferty, albo zdobyć dodatkowe środki.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kredyt samochodowy albo leasing. W tym miejscu przyjrzymy się temu pierwszemu rozwiązaniu. Warto nadmienić, że zaciągając kredyt, od początku właścicielami zakupionego auta jesteśmy my jako kredytobiorcy, natomiast do momentu, aż nastąpi spłata kredytu, samochód stanowi jego zabezpieczenie. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z którejkolwiek oferty, warto przejrzeć kilka propozycji u różnych banków. To, co powinno nas interesować najbardziej, to rata kredytu i oferowane warianty spłaty, koszt całkowity zobowiązania, limit dostępnej kwoty, czy istnieje możliwość sfinansowania nowych oraz używanych aut (najczęściej spotykany warunek w przypadku samochodów używanych jest taki, że samochód nie może mieć więcej niż dziesięć lat).

Najprawdopodobniej bank będzie wymagał również wykupienia ubezpieczenia AC, na wypadek kradzieży lub zniszczenia pojazdu. Kredyt samochodowy w porównaniu do kredytu gotówkowego jest o wiele tańszy, ale często wymaga też o wiele więcej formalności. Lista wymaganych dokumentów jest długa. Oprócz standardowych dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku kredytodawca może wymagać od nas okazania prawa jazdy, kserokopii dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zaświadczenia o braku wpisu w rejestrze zastawów, umowy kupna-sprzedaży etc. Niektóre instytucje finansowe jako wymóg konieczny do otrzymania kredytu wymagają dodatkowo od kredytobiorcy wpisania banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Trzeba mieć z tyłu głowy, że przyznana kwota będzie uzależniona od naszej zdolności kredytowej. W celu jej wyliczenia niezbędne może się okazać dostarczenie wyciągów z konta, na które wpływa wynagrodzenie wraz z informacją o miejscu zatrudnienia. Bank sprawdzi również wpisy w rejestrach takich jak Biuro Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów. Jeśli posiadamy jakieś zaległości albo zajęcia komornicze, istnieje duża szansa, że bank odrzuci wniosek. Istotna będzie również dobra historia kredytowa, na podstawie której bank wyliczy ilość przyznanych środków. Jeśli mamy czas i nie spieszy nam się z zakupem, warto zaczekać do początku roku kalendarzowego, kiedy to pojawiają się korzystne promocje.

Kredyt na samochód będziemy spłacać latami, przez co pośpiech w wyborze oferty nie jest najlepszym doradcą. Ten dodatkowy czas możemy spożytkować na odłożenie większej sumy pieniędzy, ponieważ im wyższy będzie nasz wkład własny, tym lepsze warunki otrzymamy od instytucji finansowych. Mając wszystko powyższe na uwadze, wybierz ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb i preferencji kredytowych.