8 mar Brak komentarzy admin Mitel , ,

Zagoszczenie Polski w szeregi państw zintegrowanych w zakresie Wspólnoty Europejskiej w dużym stopniu ułatwiło zagraniczne wyprawy w celach dochodowych. W tej chwili nie są niezbędne chociażby formalne pozwolenia na aktywność zawodową w obcym państwie. Emigracja dochodowa rozrosła się na olbrzymią skalę kilkanaście lat wstecz. Wskazuje się, że ponad milion mieszkańców naszego państwa wyniosło się do państw zachodnich w celu znalezienia korzystniej płatnej pracy. Największą popularnością w tym względzie cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania czy Niemcy.

Praca w Wielkiej Brytanii – co powinno się wiedzieć?
Wyjeżdżając do pracy za granicę trzeba się właściwie przygotować. Wiele ludzi popełnia następujący błąd – wylatują całkowicie bez wiedzy – bez planu, bez rozeznania czy bez minimalnych środków finansowych, jak mantrę powtarzając, że jakoś to będzie, w każdym razie skoro tylu ludziom się udało w kilka dni odszukać na miejscu stanowisko, to z jakiej racji im ma się nie ułożyć szczęśliwie? W takich okolicznościach rozżalenie rodzi się nad wyraz szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się przesycił i w tej chwili nie jest tak, że praca leży na ulicy.

W jaki sposób przygotować się do wyjazdu?
Po pierwsze koniecznym jest wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli przeznaczeniem wyjazdu ma być skumulowanie zasobów finansowych, to należy być świadomym tego, że nie można nastawiać się na komfortowe życie. Mimo iż, praca w Wielkiej Brytanii zaopatruje w pokaźne dochody, jednak i wydatki na życie w tym państwie są w dużym stopniu wyższe niż w Polsce. Ludzie, którym zależy na nagromadzeniu jak największych oszczędności zazwyczaj wyrażają wolę na wspólne podnajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Należałoby o to się zatroszczyć tuż przed opuszczeniem kraju. Jeżeli miejsca do spania będzie się poszukiwało dopiero na miejscu, to może stać się tak, że parę nocy będzie trzeba spędzić na przysłowiowej ławce w parku. Poszukując pomieszczenia do wynajęcia dobrze jest zaczerpnąć z kontaktów znajomych już przebywających na terenie Wielkiej Brytanii albo poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem portali internetowych. Internet może być również pożyteczny w znalezieniu zatrudnienia. O wszystko potrzeba zatroszczyć się jeszcze przebywając w kraju.

Praca – gdzie jej poszukiwać?
Jak już wyżej wskazano, etat jest możliwość odszukać, jeszcze przebywając w kraju. W tym celu należy sprawdzać propozycje zatrudnienia znajdujące się na stronach z ogłoszeniami. Innym pomysłem jest skorzystanie z usług instytucji, które mogą reprezentować w poszukiwaniu pracy. Takie doradztwo dotyczy mimo wszystko najczęściej z dodatkowymi odpłatnościami, w związku z tym również kwestia ta powinna zostać właściwie rozważona. Ostatnia dostępna perspektywa, to szukanie zatrudnienia po dotarciu do Wielkiej Brytanii. Jest to ewentualność najbardziej ryzykancka. Należy być świadomym tego, że planując wyjazd zarobkowy za granicę, należy mieć jakieś środki finansowe. Nawet planując, że szybko powiedzie się w znalezieniu zatrudnienia, to mimo to pierwsza pensja, przy odrobinie szczęścia będzie dopiero po pierwszym przepracowanym tygodniu. Należy mieć w kieszeni wystarczająco środków finansowych aby bez przeszkód móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje dobrze rozwinięte doradztwo pracy, z usług którego należałoby skorzystać, poszukując zatrudnienia.