8 mar Brak komentarzy admin Mitel , ,

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele pomyłek. Wynikają one w głównej mierze braku doświadczenia. Jednym z elementarnych błędów w tej dziedzinie jest to, że najczęściej pierwsza praca ma dostarczyć w miarę duży pieniądz, który będzie dopełnieniem kieszonkowego. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku doraźne korzyści, nie analizując przy tym własnej ścieżki rozwoju zawodowego. Co robić, aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego powstawać korzyści?

Doradztwo w zawodzie – praca na początek

Konsultant zawodowy powinien być zatrudniony we wszystkich szkołach średnich, tak by ułatwić młodym ludziom planowanie sukcesu. Szkoda, że, w naszych realiach jest to fikcja. Nierzadko brak wyraźnie sprecyzowanych dążeń zawodowych zostaje zakończona wybraniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się wyszukać zadowalającego zatrudnienia albo też niezmiernie prędko ujawnia się wypalenie w zawodzie. Aby to wyeliminować warto czym prędzej odwiedzić konsultanta zawodowego. U takowego specjalisty można uzupełnić specjalne testy, stanowiących podstawę, dzięki której mogą być określone umiejętności zawodowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku samotników. Trudno bowiem wyobrazić sobie osobę, która zazwyczaj jest odcięta, w roli sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba poprawnie wykonywać powierzone jej obowiązki, ale raczej nieprawdopodobne jest, aby czerpała z pracy satysfakcję i dotarła na sam szczyt kariery zawodowej.

Zalety z konsultacji ze specjalistą

Korzystając z konsultacji zawodowych można nastawiać się na jakiekolwiek benefity. Przede wszystkim powiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca będzie satysfakcjonująca. Jak pokazują badania, zadowolenie z przydzielonych obowiązków przenosi się bezpośrednio na całościowy stan przyjemności z życia. Następnym pozytywem jest to, że specjalista zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera była odpowiednio zaplanowana. Jest to ważne zwłaszcza dla młodych ludzi, które poszukują pierwszej pracy. Dobrze zwrócić uwagę, by każda praca, oprócz środków pieniężnych przynosiła również plusy w formie zdobywanego doświadczenia. Dzięki takiemu podejściu można będzie ciągle się rozwijać i piąć na kolejne szczeble kariery. Łatwo wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek marzy o tym, aby zostać bankierem. W liceum dorabia, dystrybuując czasopisma. Studia mijają na łączeniu kształcenia się z zatrudnieniem za barem. Teoretycznie, po obronie pracy dyplomowej osoba taka ma pełne kilka lat doświadczenia w danej branży. Jednak nie stanie się ono pomocne w pozyskaniu wymarzonego stanowiska. Bankierowi nie przydadzą się przypuszczalnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela gazet. Zdecydowanie lepiej taka osoba by zrobiła, jeśli jeszcze podczas trwania studiów uczęszczałaby na praktykę zawodową w placówce bankowej lub staż. Coraz więcej firm prywatnych i publicznych instytucji przyłącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, będących doskonałą okazją do otrzymania cennego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji wyrobić sieć kontaktów, które najprawdopodobniej okażą się niesamowicie przydatne podczas poszukiwania pracy w dalszej perspektywie czasu. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.