Głównym powodem, który przeważa szalę tego czy wyjeżdżać w celu znalezienia pracy za granicę czy też nie, są czynniki pieniężne. Pomimo poprawy sytuacji gospodarczej w granicach naszego kraju na przełomie ostatnich dziesięcioleci, zarobki jednak nadal dla wielu osób nie są zbyt zadowalające. Przytaczając przykład – hydraulik świadczący pracę w takim samym wymiarze w naszym kraju i w Niemczech, u naszych sąsiadów w przeliczeniu za godzinę pracy jest w stanie zyskać kilka, a nawet kilkanaście razy więcej. Nie dziwi więc fakt, że Polacy niezwykle chętnie wykorzystują możliwości wyjazdowe.

Komu potrzebna jest praca zagranicą?

Zatrudnienie za granicą nie jest mimo wszystko dla wszystkich. Prócz korzyści, jakimi są korzystniejsze zarobki, wyjazd emigracyjny wyróżnia się się również niejakimi negatywami. Jednym z największych jest rozstanie z rodziną. Osoby bardzo zżyte ze swoim najbliższym otoczeniem mogą po wyjeździe odczuwać tak niewyobrażalny dyskomfort, że całkowicie nie będą zadowolone z wykonywanej działalności zarobkowej. W takim przypadku, żadne środki finansowe nie okażą się warte wyrzeczenia. Planując wyjazd do pracy zagranicę, należy także pomyśleć o tym, co się będzie tam robiło. Nie każdy zawód bowiem jest tak samo poszukiwany za granicą. Jeżeli chodzi o naszego zachodniego sąsiada, to bez przeszkód pracę tamże znajdą kierujący pojazdami, pracownicy budowlani czy osoby opiekując się – zarówno do dzieci jak i do osób starszych. Wartymi posiadania są certyfikaty poświadczające posiadane doświadczenie, a także znajomość języka niemieckiego co najmniej w stopniu komunikatywnym. Pozwoli to na osiąganie lepszych zarobków.

Czy zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów równa się emigracji?
Co ciekawe, nie każdy kto chce pracować na terenie Niemiec muszą decydować się na emigrację. O wiele więcej ludzi, zamieszkujących przygraniczne obszary w naszym kraju podejmuje decyzję na to, aby zamieszkując w Polsce, być zatrudnionym na terytorium Niemiec. Nieco męczące mogą okazać się w takiej sytuacji dojazdy do pracy, mimo to rozwiązanie to ma także pewne korzyści, z których najbardziej wyraźny jest warunek finansowy. Nie ma co ukrywać, że życie w naszym kraju jest znacząco tańsze niż w Niemczech, dzięki czemu na samym wynajmie mieszkania można znacznie zaoszczędzić.

Praca za granicą – jak jej szukać?

Znalezienie zatrudnienia za granicą może być równocześnie bezproblemowe jak i kłopotliwe – wszystko zależy od tego, w jaki sposób się podejdzie do tego zagadnienia. Największym wyzwaniem będzie z pewnością poszukiwanie zatrudnienia dopiero po przyjeździe do Niemiec, zwłaszcza w sytuacji gdy nie zna się w dobrym stopniu niemieckiego. Najbardziej korzystne jest skorzystanie z oferty pośrednictwa pracy. Można także zaryzykować i poszukać zatrudnienia przez e-portale ogłoszeniowe. Zdarza się, że można wybrać się za granicę na określony umowę – nie trzeba podejmować stałego zatrudnienia. Taka możliwość pozwala na weryfikację tego, czy zatrudnienie za granicą jest dobrym zamiarem. Już po przepracowaniu kilku tygodni będzie się wiedziało, czy podtrzymać takie zatrudnienie, czy lepiej powrócić do kraju i na miejscu poszukiwać pracy. Decyzja zawsze musi być podjęta po szczegółowej analizie wszelkich plusów i negatywów – nie należy jej podejmować pod wpływem impulsu czy chwilowych zachcianek.