8 mar Brak komentarzy admin Mitel , ,

Rozmowa rekrutacyjna to zawsze jest spory stres. Wielokrotnie stres ten jest motywujący, mimo wszystko czasami może stać się tak, że poprzez za duże zdenerwowanie pretendent nie zaprezentuje się w tak dobrym świetle, jakby pragnął. Największe zdenerwowanie odczuwają osoby, które o zatrudnienie starają się po raz pierwszy i nie posiadają dotąd w tym względzie jakiegokolwiek doświadczenia. Przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną warto przeczytać krótki poradnik, żeby być świadomym, w jaki sposób się zachować, aby zrobić świetne wrażenie na potencjalnym zleceniodawcy.

Gdzie poszukiwać informacji?

Pragnąc dowiedzieć się, w jaki sposób przyszykować się do przeprowadzenia rozmowy wstępnej oraz jak się w czasie jej trwania zachowywać, należałoby przeglądnąć tematyczne portale w Internecie. Jest to bogate źródło wiedzy, w którym można znaleźć sporą ilość notatek tworzonych przez osoby, dla których rekrutacja zleceniobiorców to chleb powszedni. Można również zobaczyć uczelniane biuro karier. Takie instytucje często organizują dla własnych osób studiujących specjalne szkolenia równocześnie z zakresu pisania CV oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im bardziej się człowiek przygotuje do tego wydarzenia, tym większe okaże się prawdopodobieństwo powodzenia.

O czym warto wiedzieć na początek?

Poszukując zatrudnienia, przede wszystkim trzeba dobrze być świadomym tego, co chce się wykonywać. Chodzenie na wywiady rekrutacyjne na chybił trafił, to tylko strata czasu – można by go przeznaczyć na dokształcenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym zwięźle przedstawi się powody, dla których aplikuje się właśnie na to konkretne stanowisko. Po pierwszym pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na spotkania kwalifikacyjne.

Rekrutacja – podstawowe wymagania

Dwie podstawowe sprawy jeżeli chodzi o rozmowę wstępną – to odpowiedni strój oraz punktualność. Jeżeli chodzi o strój, to konieczne jest, by był schludny i szykowny. Wskazane jest, aby poznać specyfikę konkretnej instytucji. Jeżeli kandydat aplikuje na stanowisko w banku, to dobrym rozwiązaniem powinien być garnitur. Jeżeli będzie to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczająca będzie koszula. Ubiór powinien być czysty i wyprasowany, tak aby od początku zrobić dobre wrażenie na potencjalnym szefie. Równie istotna jest punktualność. Zawsze trzeba docierać niewiele minut przed wyznaczoną godziną. Nadgorliwość pod tym względem nie jest dobrze widziana. Przybywanie na spotkanie znacząco wcześniej nie spowoduje dobrego wrażenia, a jedynie można stwarzać problem, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

W głównej mierze należy się wyspać. Udręczony człowiek nie sprawia świetnego wrażenia. Wszelkie potrzebne świadectwa powinny być zapakowane w teczkę, tak aby się nie pomięły. Użyteczne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by poinformowanym, ile lat istnieje na rynku, jakich ma największych klientów oraz jakie są jej najistotniejsze zalety. Warto podejść do aplikacji z uśmiechem – przyjaźnie nastawione osoby są znacznie lepiej odbierane niż wieczni czarnowidze, którym nic w życiu nie przynosi przyjemności.