8 mar Brak komentarzy admin Mitel , , ,

W jaki sposób uzyskać doświadczenie w zawodzie? Jakim sposobem zaprojektować drogę zawodową, aby poczuć zadowolenie z rozwijającej się kariery? Między innymi na takowe wątpliwości muszą sobie odpowiedzieć wszystkie osoby, które na ścieżce zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki. Oczywiście, przygotowanie zawodowe w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok jest o wiele lepsza, to mimo wszystko nie eksploatuje ona całkowicie tematu. Na szczęście młodzi ludzie świetnie czują się w świecie wirtualnym i to właśnie stąd otrzymują ważną naukę odnoszącą się do tego, jakim sposobem rozpatrzyć własny rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – najczęściej jednak zleceniodawcy zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię, a konkretniej na uzyskane do tej pory doświadczenie w branży. Błędem ludzi ubiegających się o pracę jest nierzadko brak planu. W czasie trwania szkoły poszukują oni zleceń tymczasowych, które choćby w minimalnym stopniu nie są powiązane z profilem działalności, który chcieliby wykonywać w okresie przyszłym. Najkrócej rzecz ujmując, jest to strata czasu. Osoba, która ma zamiar pracować w marketingu powinna już w procesie edukacji szkolnej uzyskiwać doświadczenie w konkretnym zakresie, a nie szukać zatrudnienia w najbardziej znanych restauracjach typu fast food, (co z kolei może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla przyszłych gastronomów. Podczas tego etapu formułuje się wątpliwość – w jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat okaże się najlepszym środkiem zaradczym? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Należy pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnej gratyfikacji. Motywacją może stać się poczucie satysfakcji z wspaniale wykonywanej pracy oraz zyskiwane doświadczenie które stworzy szanse w przyszłości. Następnym elementem jest staż przygotowujący do zawodu. W głównej mierze odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę zawodową najlepiej jest zgłosić się do instytucji, z którą związane są jakieś marzenia dotyczące zatrudnienia w przyszłości, być może się bowiem okazać, że dobrze wykonując swoje zadania, zostanie się zapamiętanym i uzyskanie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie mogą starać się o odpłatny staż.

Zatrudnienie – na stanowisko czy własna aktywność zawodowa?
Doświadczenie pozyskiwane podczas praktyk lub stażu przyniesie korzyści nie tylko w przypadku poszukiwania zatrudnienia w oparciu o etat, ale również w sytuacji gdy planuje się założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom zaznajamia się głównie ze specyfiką konkretnego rynku. Można również podejrzeć doskonale prosperujące mechanizmy, które dalszej kolejności zaaplikuje się na swoje poletko. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to propozycja dla osób, które mają ciekawy koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja będzie bowiem coraz większa i nie tak prosto utrzymać stabilność pieniężną. Zanim otworzy się własną firmę należy odrobinę popracować na obcy rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.